چاپ سیلک چیست ؟

چاپ سیلک چیست ؟ 

چاپ سیلک یکی از روش‌های نوین و امروزی چاپ بوده که توسط مدل‌های خاصی از قالب که به آن شابلون گفته می‌شود، بر سطوح مختلفی قابل چاپ خواهد بود. یکی از رایج‌ترین نمونه‌های این حرفه، چاپ روی پارچه بوده که باعث توسعه یافتن برخی از صنایع مرتبط مانند نساجی شده است. در واقع این نوع خاص از چاپ تنوع قابل‌توجهی به این صنعت افزوده است. در ادامه این مقاله می‌توانید پاسخ این سوال که چاپ سیلک چیست را دریابید و اطلاعات‌پایه‌ای درباره آموزش چاپ سیلک به دست آورید.

چاپ سیلک چیست ؟ بخش اول : چاپ روی پارچه

در واقع عملیات چاپ تصویر به وسیله یک توری با سوراخ‌های بسیار ریز انجام می‌شود. این توری کارآمد درون یک کلیشه ثابت قرار گرفته و جهت چاپ مورداستفاده قرار می‌گیرد. زمانی که می‌خواهند تصویر ویژه‌ای را روی پارچه چاپ کنند، در واقع این تصویر را روی صفحه توری ایجاد می‌کنند. بخش‌هایی از این توری که نیازی به انتشار رنگ ندارد، توسط مواد خاصی که امولوسیون نام دارند پوشیده می‌شوند. در این حالت می توانیم تصاویر متنوعی را چاپ کنیم.

در مرحله بعد این شابلون طراحی‌شده را روی پارچه قرار داده و غلطک‌های آغشته شده به رنگ‌های مورد نظر را با فشار بالایی از روی آن عبور می‌دهند. این عمل سبب می‌شود که رنگ ها به خوبی به پارچه منتقل‌شده و طرح رنگی مورد نظر روی قطعه کار شکل می‌گیرد. اگرچه از روش‌های بسیاری جهت چاپ پارچه بهره می‌برند اما بیشتر از چاپ سیلک روی پارچه جهت تنوع بخشیدن به لباس‌ها استفاده می‌شود.

فرایندهای پیش از چاپ سیلک

همانطور که در طول مقاله اشاره داشتیم، چاپ سیلک به وسیله توری بسیار ریزی که در قالب و کلیشه مخصوص قرار گرفته انجام می‌شود. یکی از اقداماتی که قبل از انجام عملیات چاپ انجام می‌شود، تهیه این توری خواهد بود. هر چه تعداد سوراخ‌های ایجاد شده در این شابلون‌ها بیشتر باشد، می‌تواند کیفیت تصاویر را افزایش داده و چاپ با کیفیتی را ارائه دهد.

این توری‌ها عمدتاً از جنس ابریشم یا پلی‌استر بوده که توسط قاب‌های مختلفی محصور می‌شوند. این قاب‌ها نیز بسته به استفاده‌ای که از شابلون می‌شود از جنس‌های چوبی، فلزی و… ساخته می‌شوند. در مرحله بعدی با توجه به نسبت‌های از پیش تعیین شده ای مواد حساس کننده و لاک ها را با یکدیگر ترکیب خواهند کرد.

یکی دیگر از تجهیزاتی که در هنگام چاپ سیلک مورد نیاز بوده، میزهای نور ساده یا UV هستند. بنابراین با توجه به اینکه قصد دارید چه تصاویری را روی چه نوع صفحه‌ای چاپ کنید، نوع خاصی از این میزها را نیاز خواهید داشت. نوری که در میزهای ساده به کار می رود از نوع مهتابی ساده خواهد بود.

هنگام چاپ سیلک

چاپ پارچه معمولاً به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. شرکت‌های بزرگی چاپ بسته به اینکه چه امکاناتی در اختیار دارند، می‌توانند چاپ را به صورت دستی یا اتوماتیک انجام دهند. اگر این شرکت‌ها بسیار مجهز باشند، از دستگاه‌های تمام اتوماتیک جهت چاپ روی انواع سطوح استفاده می‌کنند. تمام امور مربوط به چاپ که به آن اسکرین نیز گفته می‌شود، به صورت کامل توسط این دستگاه انجام می‌شود.

در حالت دستی تمام این امور با دست انجام‌شده و کارکنان این مراکز چاپی باید با همه مراحل کار آشنا باشند. در این صورت آماده کردن میز مخصوص، آماده سازی دسته رابر و لاستیک اسکوئجی، شابلون‌هایی که مخصوص چاپ تصاویر بوده و رنگ‌های به کاررفته در این دستگاه همگی دارای اهمیت هستند. پرسنل مخصوص چاپ سیلک موظف خواهند بود که تمام این موارد را بررسی کرده و از کیفیت کار در طول چاپ مطمئن شوند.

کاربردهای چاپ سیلک چیست؟

این نوع از چاپ سبب شده که کاربردهای این صنعت بسیار متنوع و گسترده باشد. چاپ سیلک روی پارچه تنها یکی از کارایی‌های این روش چاپی بوده که البته در نوع خود بسیار ارزان‌قیمت و پرکاربرد است. معمولاً صنایع بزرگی از جمله خودروسازی و بسیاری از حوزه‌های مرتبط با آن از چاپ سیلک جهت رنگ کردن بسیاری از عناصر مورد نظر خود روی صفحاتی از جنس‌های مختلف استفاده می‌کنند.
تولیدکنندگان مواد غذایی، کالاهای پزشکی، محصولات آرایشی بهداشتی، قطعات الکترونیکی، لوازم ورزشی، ظروف یک بار مصرف، اسباب‌بازی‌ها و… از جمله صنایعی بوده که به چاپ سیلک وابسته خواهند بود. این صنایع از این نوع چاپ استفاده‌های فراوانی می‌کنند. امروزه این نوع خاص چاپی جهت متنوع کردن هدایای تبلیغاتی کاربردهای زیادی دارد. شما از چاپ یک تصویر ساده روی بادکنک تا رنگ‌های بسیار حرفه ای روی خودروها می‌توانید از این نوع چاپ بهره ببرید.

 

کیفیت چاپ سیلک

با توجه به اینکه در این نوع چاپ، رنگ ها به صورت مستقیم به نمونه کار پاشیده می‌شوند، نمونه کار نهایی بسیار با کیفیت بوده و از رنگ‌های کاملاً شفافی برخوردار است. همین امر سبب شده که بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ ترجیح دهند از این نوع خاص چاپ بهره ببرند. مخصوصاً در صنایع بزرگی مانند تولید مواد غذایی، محصولات آرایشی بهداشتی و خودروسازی این کیفیت از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

 

هزینه چاپ سیلک چگونه است؟

با توجه به دامنه وسیع کارایی‌های این نوع چاپ عملاً نمی‌توانیم قیمت‌های مشخص‌شده ای را جهت هزینه چاپ سیلک مشخص کنیم. قیمت چاپ سیلک به عوامل زیادی از جمله جنس صفحه‌ای که در چاپ استفاده می‌شود، دقت و کیفیت کار، نوع توری مورداستفاده، دستی یا اتوماتیک بودن چاپ، نوع، جنس و حجم رنگ‌های به کاررفته در چاپ و… بستگی خواهد داشت.

مدیریت سایت
ارسال دیدگاه